Mezinárodní vězeňské společenství na jedné straně pomáhá lidem ve věznicích i mimo ně, ale na druhé straně se snaží vězeňskou problematiku chápat v širším kontextu a poslouchá názory odborníků z řad ministerstev, justice, vedení věznic, zástupců církví nebo jiných neziskových organizací. K tomuto účelu před 7 lety zavedla pravidelné setkávání tzv. Odborné rady. První setkání v letošním roce proběhlo na konci září.
„Cílem setkání Odborné rady je dialog o práci Mezinárodního vězeňského společenství, které pravidelně informuje o své činnosti a plánech a tím získává podněty od odborníků. MVS dostává zpětnou vazbu na svou práci z různých úhlů pohledu a to je pro každou organizaci nesmírně cenné. Setkání rady se sice pokaždé liší mírně ve složení, obvykle se jedná o skupinu zhruba16 participujících, včetně úzkého vedení MVS. Na setkání vždy panuje pozitivní atmosféra, sdílnost a tvořivost. Vývoj v čase vidím v tom, že se vztahy mezi členy Odborné rady prohlubují a panuje větší důvěra a díky tomu můžeme jeden od druhého profitovat z úsudků a pohledů, protože víme, že se jedná o upřímné sdílení výsledků práce všech. Z toho se dá skvěle učit a posunovat,“ uvádí Gabriela Kabátová, ředitelka MVS.
Tentokrát nezisková organizace informovala Odbornou radu o vývoji projektu Vězňova cesta, o plánech pro letošní koncert 5 Tváří Zdi v Senátu Parlamentu ČR a o dětských projektech, u kterých Rada hledala způsob, jak pracovat s odsouzenými závažných trestných činů, kteří mají děti. U nich nelze využít projekt Den s dítětem.
„Hledáme další cesty. Přáli bychom si, aby potřeby dítěte byly na prvním místě, ale tady se dostáváme do slepé uličky kvůli zajištění bezpečí. Na Dny s dítětem bychom rádi všichni vybírali děti, které odloučením nejvíce trpí, ale není jasné, jak překonat překážku vysokého zabezpečení u některých pachatelů. Bojíme se, abychom nepomáhali jen vybraným odsouzeným podle způsobu jejich chování, ačkoliv i to je podstatné, ale aby se posuzovalo primárně dítě,“ dodala Gabriela Kabátová.
Na setkání Odborné rady byl promítán také další díl českého cyklu krátkých dokumentů, které MVS natáčí k projektu Vězňova cesta a kde propuštění vypráví o své proměně skrze víru v Boha. Promítal se také videoklip s písní, kterou napsala a zhudebnila Tereza Matějková pro letošní Andělské kempy. Jejím tématem je odpuštění dítěte rodičům a je velmi inspirativní, protože autorka prošla zkušeností pobytu dětského domova.
MVS svolalo prvně Odbornou radu před sedmi lety a tvoří ji přední špičkoví odborníci z oboru penologie a justice, ať už jsou to ředitelé věznic, nebo výzkumníci, soudci, zástupci ministerstev, vězeňští kaplani, ale i zástupci největších křesťanských medií, nebo vedoucí jiných neziskových organizací. Radu velmi často navštěvují také významní hosté, kteří nejsou členy Rady. Je to například generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis, nebo zástupci církví, ministerstev a další hosté.
Mezi významné osobnosti letošního setkání patřil Ladislav Blahník, ředitel Věznice Stráž pod Ralskem, Jan Tomášek z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, Mons. Martin Holík, ředitel radia Proglas a Miroslav Loula, ředitel odboru milostí a inspekce z Ministerstva spravedlnosti ČR.
sepsala Jitka Vrbová