Český rozhlas

6.5.2024

Rodič ve vězení? Trpí hlavně děti, které opravdu za nic nemůžou

V Česku je ve vězení skoro 20 tisíc lidí, doma na ně čeká víc než 40 tisíc dětí, které sice nic neudělaly, ale nesou si s sebou stigma rodiče ve vězení. „Pracujeme s nimi už asi 14 let a vidíme, že dítě odchodem rodiče doopravdy trpí. Dokonce se říká, že trauma je až tak velké, jako kdyby rodič zemřel.“

Deník N

15.3.2024

Jsem otrlý, ale toto mi vehnalo slzy do očí

V rámci programu Building Bridges se setkávají oběti a pachatelé nesouvisejících trestných činů. Deníku N popsalo svoji zkušenost několik účastníků.

Seznam Zprávy

22.2.2024

Akt pokání. Odsouzení vyjádřili úctu obětem a omluvili se za spáchané činy

Reflexe viny a omluva obětem. Patnáct odsouzených diskutovalo o tom, s jakými problémy se může oběť trestného činu potýkat a co prožívá.

Glanc

22.2.2024

Mám mámu (nebo tátu) ve vězení

Do vězení se Daniela dostala předloni, po roce ji pustili na podmínku. Necelých dvanáct měsíců strávila v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Její čtyři dcery, tehdy ve věku deset (dvojčata), šest a tři roky, tam mohly za svojí mámou jezdit jednou měsíčně.

ČT24

22.2.2024

Vězni se omluvili svým obětem. Zapálili svíčku a drželi minutu ticha

Připravit vězně na opětovný život na svobodě má otevřená věznice ve středočeských Jiřicích. Má snížit recidivu, která v tuzemsku dosahuje až 70 procent. Napomáhat má i to, že si odsouzení uvědomí, co svým činem způsobili obětem.

Reportét magazín

13.2.2024

"Ty už jsi taky jednou nohou v kriminále." Děti uvězněných rodičů čelí předsudkům a nepochopení

Alespoň jednoho rodiče má právě teď ve výkonu trestu až čtyřicet tisíc českých dětí. Říká se jim neviditelné oběti trestných činů a v Česku neexistuje žádná systematická podpora, která by na ně cílila.

lidove noviny

2.2.2024

Vánoční dárky dostalo 2067 dětí vězňů

Nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství (MVS) má za sebou třináctý ročník projektu Andělský strom. Na Vánoce se díky němu podařilo poslat více než 2000 dětem, jež mají mámu či tátu vě vězení. Zapojily se stovky dobrovolníků i stovky dárců.

Katolicky tydenik

30.1.2024

Přinést do vězení důstojnost

Přes 10 milionů lidí na světe je ve vězení. Proč? Přece za trest. V posledních desetiletích se ale dostává do poptředí trochu jiný pohled: trestat tak, aby byla co nejvíce napravana škoda, aby se narovnal vztah mezi provinilým a jeho obětí a aby se napravil vězeň sám. Říká se tomu restorativní justice.

Media guru

23.1.2024

Mezinárodní vězeňské společenství připomíná písní děti vězňů

Nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství, jež se věnuje dětem vězňů, vydala novou píseň i s videoklipem. Pod hudbou písně Srdce za zdí je podepsán hudbník Ondřej Škoch se svou kapelou Napořád, inspirována je texty dětí, které mají zkušenost s uvězněním rodiče.