proč Andělský strom?

Andělský strom je projekt, který má za cíl obdarovat na Vánoce děti za uvězněné rodiče a tím udržovat vzájemný vztah, který bývá velmi křehký. Spolu s dárkem obdrží dítě od rodiče osobní dopis jako poselství, že na něj máma nebo táta myslí a má ho rád.

Děti vězněných rodičů prožívají smutek, nejistotu a strach, často jsou šikanovány a stigmatizovány. Podle odhadů jich je u nás každý rok více než 30 000. Jsou to děti a ty si vždy zaslouží pozornost a péči. Nemohou za to, do jaké rodiny se narodily. Nemohou za chyby svých rodičů. Přestože samy nic nespáchaly, důsledky trestného činu svých rodičů nesou velmi těžce.

Když se dětí odsouzených rodičů zeptáte, co by si přály nejvíce, chtějí, aby táta nebo máma byli doma. Toto přání jim nemůžeme splnit, ale skrze zaslaný vánoční dárek s osobním dopisem od rodiče jim doručíme nejen radost a lásku, ale i poselství, že na ně máma nebo táta myslí, i když s nimi zrovna není.

Proč to děláme?

Ježíš v Bibli říká: „A kdo přijme jediné takové dítě v mém jménu, přijímá mě.“ Proto pokládáme za přirozené, že sloužíme dětem vězňů, které si o pomoc samy nikdy neřeknou. Jsou uzamčené se svou bolestí uvnitř a my musíme být těmi, kdo jednají jako první.

Posláním vánočního dárku do takovéto rodiny ukazujeme Boží lásku a soucit v praxi. Společně s dárkem k nim putuje poselství, že o ně má někdo zájem, že nejsou zapomenuty a společnost je neodepsala.

Jeden vánoční dárek pomáhá udržet rodinu pohromadě a přináší naději a lásku.

A to není málo!

jak to funguje?

Dobrovolníci přispívají finančně či přímo kupují dárky pro děti, které jsou dětem doručovány spolu s osobním vánočním dopisem od rodiče z vězení.

 • Ve spolupráci s věznicemi vybíráme odsouzené, kteří jsou se svými dětmi v kontaktu, ale nemají peníze na zakoupení dárku.
 • Odsouzený nám zašle přihlášku spolu s dopisem pro své dítě.
 • Kontaktujeme každou rodinu a zjišťujeme aktuální přání a potřeby dětí.
 • Hledáme ochotné dárce, kteří mohou zakoupit dárek v hodnotě kolem 500Kč nebo zaslat finanční dar, za který bude dárek pořízen.
 • Dárky zabalíme a spolu s dopisem od rodiče zašleme do rodiny.
 • Po Vánocích odsouzenému pošleme fotku dárku.

Každé dítě má svůj příběh.

Každé dítě potřebuje radost.

Vše může začít jedním dárkem!

chci se zapojit

jednotlivec

Online formulář pro zájemce o darování konkrétního dárku bude spuštěn na podzim 2023.

církev

 • Vyberte ze svých řad koordinátora, který si vezme na starost přiřazování dárků jednotlivým dárcům – ti dárky koupí a spolu s dopisem od odsouzeného rodiče jej odešlou do pečujících rodin.
 • Uspořádejte finanční sbírku a peníze nám pošlete na účet.
 • Nebo za vybrané peníze nakupte vánoční dárky a uspořádejte předvánoční balení dárků – společný, příjemně a smysluplně strávený čas.

firma

 • Uspořádejte finanční sbírku a peníze nám pošlete na účet.
 • Za vybrané peníze nakupte vánoční dárky a uspořádejte ve své firmě předvánoční balení dárků.
 • Nebo o problematice dětí vězňů a projektu Andělský strom uspořádejte besedu – podklady k tomu rádi poskytneme!

jaký dárek?

Hodnota každého dárku by měla být zhruba 500 Kč. Dárek musí být nově koupená věc. Je to z toho důvodu, že pro mnoho dětí, které dostávají dárek skrze Andělský strom, je to dárek hlavní nebo dokonce jediný, který k Vánocům dostanou.

Po celý svůj dosavadní život jsou zvyklí dostávat věci „z druhé ruky“, a proto je tak důležité, aby alespoň pod stromečekem našli něco nového, co je jen pro ně.

Dárce prosíme o foto dárku před zabalením. Po Vánocích fotky tiskneme a zasíláme odsouzeným rodičům do věznic, aby mohli mít z dárku také radost.

Dárek je potřeba zabalit do vánočního papíru, nadepsat ho jménem dítěte a co nejdříve nám ho zaslat – adresu Vám pošleme. My pak už k dárku přidáme dopis od rodiče z vězení a zašleme ho do rodiny (kvůli ochraně osobních údajů nemůžeme jednotlivým dárcům zasílat informace o rodinách).

z dopisů obdarovaných

Dárky a dopisy, které jste zaslali, byly tím jediným můstkem v komunikaci s rodinou za skoro 4 měsíce (v poušti, kde není návštěvy, dopisy se ztrácejí a telefonování je moc drahé). Děkuji Vám všem za štěstí mých dětí i mě!

(odsouzený tatínek)

Především díky Vám jsem našla odvahu rodinu po několika letech kontaktovat a již brzy za mnou přijedou na návštěvu.”

(odsouzená maminka)

Začali jsme si s rodinou pravidelně telefonovat a ty menší děti mi poprvé řekly mami.

(odsouzená maminka)

“Sám bych takový dárek mé dceři odtud nemohl dát a ona z toho měla tak moc velikou radost, že se prý k němu furt tulila, teď s tím plyšákem spí a říka mu, že spinká s tátou.”

(odsouzený tatínek)

“Chtěla bych moc, opravdu moc od srdce, z celého srdce poděkovat Andělskému stromu a lidem, kteří jsou tak štědří a věnují peníze úplně cizím, jen proto, aby v ten nejkrásnější večer v roce, kdy nemůžeme být u svých milovaných, měly děti radosta  věděly, že na ně myslíme.”

(odsouzená maminka)

Před pár dny jsem měl návštěvu, na kterou přijela má družka a mé dvě úžasné děti, které spolu máme. Abych řekl pravdu, tak celá tato návštěva byla taková jiná, spokojenější. Nejprve jsem si myslel, že to dělá to vánoční období, ale to jsem nakonec zavrhl, protože kdo by chtěl trávit Vánoce ve vězení a pak mi má družka řekla o vás. Řekla mi, že jí volala nějaká hodná paní z vaší organizace a ptala se, co by si přála pro děti k Vánocům. Také mi má družka řekla, že celý tento tel. hovor nejprve brala jako žert, protože si myslela, že si z ní někdo pouze hloupě vystřelil. Ale když jí pak přišel poukaz na velké balení plen a pak ještě jeden dárek, pro našeho staršího syna, tak se štěstím rozplakala. Víte, má družka je strašně hodná a obětavá žena a díky mému hloupému uvěznění to má velice složité a těžké. Ona to skoro ani nepřizná, ale žijeme spolu 10 – let, takže již poznám, že je všechno špatně. Ani netušíte, jak moc se trápím, a chtěl bych své rodině pomoci, ale tady se mi moc možností nenabízí. Už jsem napsal několik žádostí, aby mě zde zařadili do práce, abych své družce mohl aspoň trochu přispívat na domácnost, zatím jsem neuspěl, přesto že jsem úplně zdráv a práce tu je. No nic, že jsem ve věznici za to si mohu úplně sám.

Chci vám hlavně poděkovat za vaši dobrosrdečnost a ochotu, protože díky vašemu šlechetnému jednání jste učinili šťastnými minimálně dvě osoby, moji družku a mého 4letého syna, za což jsem Vám velmi vděčný a mnohokrát vám za to děkuji.

(odsouzený tatínek)

komu projekt slouží?

DĚTEM, které na Vánoce mohou pocítit radost a lásku svých rodičů. A také si uvědomit, že se na ně nezapomnělo, i když si někdy připadají „neviditelné“.

ODSOUZENÝM, kteří nemají peníze na koupení dárku pro své dítě.

RODINÁM ODSOUZENÝCH, které jsou povzbuzeny nezištným zájmem a pomocí.

DÁRCŮM, kteří mají možnost stát se součástí proměny lidských životů.

SPOLEČNOSTI, protože silné rodinné vztahy odsouzeného s jeho nejbližšími jsou pro něj silnou motivací se do vězení už nikdy nevrátit – žít nový, lepší život.

jak vše začalo?

Počátky projektu sahají do doby před 30 lety do Spojených států amerických. Mary Kay Beard, která byla odsouzena za bankovní loupež ve vězení prožila setkání s Bohem. Její zkušenost s odpuštěním a nadějí nového začátku jí po výstupu z vězení motivovaly k pomoci vězněným matkám.

Během svého pobytu ve věznici viděla, jak matky před Vánoci posílají svým dětem mýdla a šampony, to jediné, co měly, aby potěšily své děti alespoň nějakým vánočním dárečkem.

Ještě více jí zasáhly reakce dětí, které byly nadšené. Ne ze samotných dárků, ale z toho, že na ně maminky myslí.

Mary Kay Beard se proto připojila k týmu organizace Prison Fellowship a zrodil se Andělský strom (The Angel Tree Project) – vánoční dárky pro děti vězněných.

Rodiny byly obnoveny a o to tu jde především.

Do České republiky přineslo projekt Mezinárodní vězeňské společenství v roce 2011, kdy děti vězňů dostaly prvních 100 dárků. Jako v USA i tady šlo o děti vězněných žen. První obdarovanou věznicí byla Světlá nad Sázavou. Další roky se připojovaly další věznice. V roce 2021 se už zapojily téměř všechny české věznice a dárky obdrželo na 1400 dětí.

Celý příběh projektu Andělský strom si můžete přečíst v naší brožurce Příběh Andělského stromu.

kontakt

Koordinátorka projektu Andělský strom

Anna Tužinčin

anna.tuzincin@mvs.cz

andelskystrom@mvs.cz

tel.č. 604 502 531

fotografie

Aktuality