proč Andělský strom?

Když se dětí odsouzených rodičů zeptáte, co by si přály nejvíce, odpovídají: aby táta nebo máma byli doma.

Toto přání jim nemůžeme splnit, ale skrze zaslaný vánoční dárek s osobním dopisem od rodiče jim doručíme nejen radost, ale i poselství – táta nebo máma na mě myslí!

Jeden vánoční dárek pomáhá rodinám prožít blízkost, posiluje rodinná pouta, pomáhá udržet rodinu dohromady a přináší naději. A to není málo!

Každé dítě má svůj příběh,

Každé dítě potřebuje radost,

Vše může začít jedním dárkem!

jak to funguje?

Dobrovolníci přispívají finančně či přímo kupují dárky pro děti, které jsou dětem doručovány spolu s osobním vánočním dopisem od rodiče z vězení.

  • Ve spolupráci s věznicemi vybíráme odsouzené, kteří jsou se svými dětmi v kontaktu, ale nemají peníze na zakoupení dárku.
  • Odsouzený nám zašle přihlášku spolu s dopisem pro své dítě.
  • Kontaktujeme každou rodinu a zjišťujeme aktuální přání a potřeby dětí.
  • Hledáme ochotné dárce, kteří mohou zakoupit dárek v hodnotě do 500Kč nebo zaslat finanční dar, za který bude dárek pořízen.
  • Dárky zabalíme a spolu s dopisem od rodiče zašleme do rodiny.
  • Po Vánocích odsouzenému pošleme fotku dárku.

chci se zapojit

jednotlivec

Kupte vánoční dárek, zabalte ho do vánočního papíru a pošlete ho k nám. My k němu přibalíme osobní dopis od rodiče a pošleme dítěti. Než něco koupíte, napište nám, abychom Vám řekli, co je zrovna potřeba.

Nebo pošlete finanční dar, za který dárek koupíme, zabalíme a pošleme dítěti.

firma

Uspořádejte finanční sbírku a peníze nám pošlete na účet;

Za vybrané peníze nakupte vánoční dárky a uspořádejte ve své firmě předvánoční balení dárků;

Nebo o problematice dětí vězňů a projektu Andělský strom uspořádejte besedu – podklady k tomu rádi poskytneme!

církev

Vyberte ze svých řad koordinátora, který si vezme na starost přiřazování dárků jednotlivým dárcům – ti dárky koupí a spolu s dopisem od odsouzeného rodiče jej odešlou do pečujících rodin;

Uspořádejte finanční sbírku a peníze nám pošlete na účet;

Za vybrané peníze nakupte vánoční dárky a uspořádejte předvánoční balení dárků – společný, příjemně a smysluplně strávený čas;

Nebo o problematice dětí vězňů a projektu Andělský strom uspořádejte besedu – podklady k tomu rádi poskytneme.

jaký dárek?

Hodnota každého dárku by měla být zhruba 500 Kč. Dárek musí být nově koupená věc. Pro mnoho dětí, které dostávají dárek skrze Andělský strom, je to dárek hlavní nebo dokonce jediný, který k Vánocům dostanou.

Dárce prosíme o foto dárku před zabalením. Po Vánocích fotky tiskneme a zasíláme odsouzeným rodičům do věznic, aby mohli mít z dárku také radost.

Dárek je potřeba zabalit do vánočního papíru, nadepsat ho jménem dítěte a co nejdříve nám ho zaslat – adresu Vám pošleme. My pak už k dárku přidáme dopis od rodiče z vězení a zašleme ho do rodiny (kvůli ochraně osobních údajů nemůžeme jednotlivým dárcům zasílat informace o rodinách).

z dopisů obdarovaných

Dárky a dopisy, které jste zaslali, byly tím jediným můstkem v komunikaci s rodinou za skoro 4 měsíce (v poušti, kde není návštěvy, dopisy se ztrácejí a telefonování je moc drahé). Děkuji Vám všem za štěstí mých dětí i mě!

(odsouzený tatínek)

Především díky Vám jsem našla odvahu rodinu po několika letech kontaktovat a již brzy za mnou přijedou na návštěvu.”

(odsouzená maminka)

Začali jsme si s rodinou pravidelně telefonovat a ty menší děti mi poprvé řekly mami.

(odsouzená maminka)

“Sám bych takový dárek mé dceři odtud nemohl dát a ona z toho měla tak moc velikou radost, že se prý k němu furt tulila, teď s tím plyšákem spí a říka mu, že spinká s tátou.”

(odsouzený tatínek)

“Chtěla bych moc, opravdu moc od srdce, z celého srdce poděkovat Andělskému stromu a lidem, kteří jsou tak štědří a věnují peníze úplně cizím, jen proto, aby v ten nejkrásnější večer v roce, kdy nemůžeme být u svých milovaných, měly děti radosta  věděly, že na ně myslíme.”

(odsouzená maminka)

Před pár dny jsem měl návštěvu, na kterou přijela má družka a mé dvě úžasné děti, které spolu máme. Abych řekl pravdu, tak celá tato návštěva byla taková jiná, spokojenější. Nejprve jsem si myslel, že to dělá to vánoční období, ale to jsem nakonec zavrhl, protože kdo by chtěl trávit Vánoce ve vězení a pak mi má družka řekla o vás. Řekla mi, že jí volala nějaká hodná paní z vaší organizace a ptala se, co by si přála pro děti k Vánocům. Také mi má družka řekla, že celý tento tel. hovor nejprve brala jako žert, protože si myslela, že si z ní někdo pouze hloupě vystřelil. Ale když jí pak přišel poukaz na velké balení plen a pak ještě jeden dárek, pro našeho staršího syna, tak se štěstím rozplakala. Víte, má družka je strašně hodná a obětavá žena a díky mému hloupému uvěznění to má velice složité a těžké. Ona to skoro ani nepřizná, ale žijeme spolu 10 – let, takže již poznám, že je všechno špatně. Ani netušíte, jak moc se trápím, a chtěl bych své rodině pomoci, ale tady se mi moc možností nenabízí. Už jsem napsal několik žádostí, aby mě zde zařadili do práce, abych své družce mohl aspoň trochu přispívat na domácnost, zatím jsem neuspěl, přesto že jsem úplně zdráv a práce tu je. No nic, že jsem ve věznici za to si mohu úplně sám.

Chci vám hlavně poděkovat za vaši dobrosrdečnost a ochotu, protože díky vašemu šlechetnému jednání jste učinili šťastnými minimálně dvě osoby, moji družku a mého 4letého syna, za což jsem Vám velmi vděčný a mnohokrát vám za to děkuji.

(odsouzený tatínek)

komu projekt slouží?

DĚTEM, které na Vánoce mohou pocítit radost a lásku svých rodičů.

ODSOUZENÝM, kteří nemají peníze na koupení dárku pro své dítě.

RODINÁM ODSOUZENÝCH, které jsou povzbuzeny nezištným zájmem a pomocí.

DÁRCŮM, kteří mají možnost stát se součástí proměny lidských životů.

SPOLEČNOSTI, protože silné rodinné vztahy odsouzeného s jeho nejbližšími jsou pro něj silnou motivací se do vězení už nikdy nevrátit – žít nový, lepší život.

jak vše začalo?

Počátky projektu sahají do doby před 30 lety do Spojených států amerických. Mary Kay Beard, která byla odsouzena za bankovní loupež ve vězení prožila setkání s Bohem. Její zkušenost s odpuštěním a nadějí nového začátku jí po výstupu z vězení motivovaly k pomoci vězněným matkám.

Během svého pobytu ve věznici viděla, jak matky před Vánoci posílají svým dětem mýdla a šampony, to jediné, co měly, aby potěšily své děti alespoň nějakým vánočním dárečkem.

Ještě více jí zasáhly reakce dětí, které byly nadšené. Ne ze samotných dárků, ale z toho, že na ně maminky myslí.

Mary Kay Beard se proto připojila k týmu organizace Prison Fellowship a zrodil se Andělský strom (The Angel Tree Project) – vánoční dárky pro děti vězněných.

Rodiny byly obnoveny a o to tu jde především.

fotografie