kdo jsme

Kdo jsme

Jsme křesťanské sociální hnutí bez rozdílu vyznání. Pomáháme všem, kterých se zločin dotkl: obětem trestných činů, odsouzeným, propuštěným, rodinám všech, zejména dětem vězňů a pracovníkům justice. Jsme součástí Prison Fellowship International, největší křesťanské světové dobrovolnické organizace v oblasti vězeňství, která pracuje ve více než 120 zemích.

 

      

Historie

Prison Fellowship International (PFI) vzniklo na základě zkušenosti Charlese “Chucka” Colsona, bývalého poradce prezidenta Richarda Nixona. Colson byl kvůli aféře Watergate odsouzen k 7 měsícům vězení. V průběhu svého uvěznění na vlastní kůži prožil, že víra v Ježíše Krista má zásadní vliv na lidské životy. Přesvědčilo ho to o tom, že skutečným řešením zločinu je duchovní proměna. Po propuštění založil nejprve Prison Fellowship (1976), později Prison Fellowship International (1979), aby mohli odsouzení i za hranicemi USA dostat příležitost změnit svůj život skrze poznání Ježíše Krista. Dnes je PFI největší světovou křesťanskou dobrovolnickou organizací v oblasti vězeňství a pracuje ve více než 110 zemích světa. PFI má poradní status při OSN a spolupracuje s řadou významných organizací, například s organizací ACPA.

Mezinárodní vězeňské společenství v České republice (MVS) vzniklo v roce 2010. Od června 2011 jsme součástí PFI. Od dubna 2020 jsme členy Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO). MVS je také členem INCCIP – International Coalition for Children with Incarcerated Parents.

Od dubna 2022 jsme partneři projektu Česko restorativně, jehož koordinátorem je Institut pro restorativní justici. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

proč pomáháme?

Naší nadějí je vidět propuštěné, kteří se již do vězení nevracejí, bydlí, pracují a mají rodinu. Naší nadějí je pomoc rodinám, které mají někoho ve vězení. Naší nadějí je vidět sjednocení rodin. Naší nadějí je vidět uzdravení a odpuštění jak u odsouzených, tak u obětí trestných činů. Naší nadějí je vidět proměnu charakteru u všech, včetně nás samotných.

Z celé Bible vyplývá, že církev není elitní náboženský klub, v němž je účast umožněna jen duchovně zdravým. Logo PFI, nalomená třtina (Izajáš 42:3), je navrženo tak, aby připomínalo, že křesťanská služba je pro ty, kdo byli nalomeni – oběti, vězni, bývalí vězni a jejich rodiny – jejichž životy byly pokaženy a poškozeny, téměř zlomeny. Ježíš Kristus, v jehož jménu vedeme tuto službu, přišel, aby obvázal rány zkroušených srdcem, vyhlásil zajatcům svobodu a vězňům propuštění“ (Izajáš 61:1). Naše služba je tedy výrazem křesťanského nápravného paradigmatu společného podílení se na změnách.

ambasadoři

Filip Tomsa ambasadorem projektu Den s dítětem

Rudolf Brančovský ambasadorem projektu Vězňova cesta

Ondřej Škoch ambasadorem projektu Mentoring propuštěných