Building Bridges

Náš projekt se jmenuje Building Bridges (dříve Zacheův strom) a pilotně jsme jej vyzkoušeli v rámci mezinárodního projektu dotovaného EU v letech 2014-2015. V roce 2016 byl projekt akreditován Ministerstvem spravedlnosti a nyní probíhá opakovaně v mužských i ženských věznicích.

Je to jediný projekt svého druhu v ČR. Setkávají se v něm k restorativnímu dialogu nesouvisející oběti a pachatelé (6+6) za přítomnosti facilitátorů po dobu 8 týdnů uvnitř věznice. Hovoří na témata přijetí odpovědnosti za zločin, rozpoznání falešné viny (oběť má pocit, že něčím zločin zapříčinila a pachatel svou vinu popírá), náhrady za čin a diskutuje se o odpuštění. Lidé se snaží vzájemně pochopit, co ke zločinu vedlo, proč se stal právě jim, nebo co vedlo pachatele k tomu, že jednali tímto způsobem.

Projekt probíhá v několika cyklech uvnitř věznic a má vysoce pozitivní dopad na oběti i na pachatele, kteří prvně za zločinem vidí skutečného člověka, kterému někdo ublížil, nikoliv jen paragraf, slyší jeho pocity a prožívají s ním jeho utrpení. Oběť zase vidí zranitelnost pachatele, přestává si ho démonizovat a může mu říci, co cítí a osvobodit se od svých traumat, či osvobození nastartovat. Projekt je dotován Ministerstvem spravedlnosti ČR a z vlastních zdrojů MVS.

Více na www.restorative-justice.eu

proč pomáháme obětem?

Člověk, kterého náhle přepadne těžká nemoc je často v bezvýchodné situaci, a i když se léčba zdaří, mnoho následků může zůstat. Někdy fyzické, jindy psychické. Člověk, který se stane obětí trestného činu, na tom není o mnoho lépe. I on se dříve nebo později větší či menší měrou ze situace může dostat. Ale následky automaticky nezmizí.

Ani čas ani klid vše nespraví, neléčené trauma se samo neuklidní. Na rozdíl od onemocnění, je zde totiž stále nějaký útočník, někdo, kdo toto všechno způsobil.

Pomáháme (nejen) obětem trestného činu prostřednictvím dialogu s pachateli jiných, zcela nesouvisejících, trestných činů, kteří teď překvapivě také zažívají těžkou vnitřní krizi.