Dnes s Vámi s radostí sdílíme rozhovor s Žanetou Dvořáčkovou o naší brněnské pobočce. Rozhovor vyšel v letním čísle časopisu KULT!.
V Brně žije několik tisíc dětí, kterým se říká zapomenuté děti nebo také neviditelné oběti. Samy nic neprovedly, přesto nesou trest spolu s mámou nebo tátou, kteří jsou ve vězení. V Brně se těmto dětem věnuje Mezinárodní vězeňské společenství. S ředitelkou brněnské pobočky Mgr. Žanetou Dvořáčkovou si dnes povídáme.
Proč se dětem vězňů říká zapomenuté děti?
Zapomenuté nebo neviditelné děti se jim říká proto, že se o jejich problémech málo ví a neexistuje pro ně téměř žádná podpora a pomoc. V České republice má v současnosti rodiče ve vězení 30–40 tisíc dětí.
Jaké problémy děti vězňů nejvíce trápí?
Děti prožívají stud a smutek, nejistotu strach a ztrátu sebehodnoty. Často se u nich objevuje úzkost, deprese, problémy s chováním, ale i zdravotní problémy. Uvěznění rodiče pro ně znamená šok, odloučení a mnoho otázek: Proč to rodič udělal? Má mě ještě rád? Uvidím ho ještě někdy? Nestane se mu něco ve vězení? Co s námi teď bude? Co tomu řeknou lidi? Co mám teď dělat?
Pro mnoho z dětí se mění téměř všechno. Pokud do vězení odejde živitel rodiny, přijde rodina den ze dne o potřebné peníze na život. Často se musí stěhovat do levnějšího nájmu, není výjimkou, že skončí v azylovém domě. Pokud se o uvěznění rodiče dozví okolí, děti zažívají posměch, někdy šikanu. Ne vždy se o děti zvládne postarat druhý rodič, v lepším případě si je do péče berou příbuzní, ale stává se i to, že děti musí do ústavní péče. Pokud je dětí v rodině více, bývají rozděleny. Zvládnout všechny tyto změny je pro děti velmi náročné.
Jak těmto dětem v Brně pomáhá Mezinárodní vězeňské společenství?
Andělský klub je místem, kde tyto děti mohou zapomenout na svá trápení, hrát si, tvořit, sportovat anebo podnikat výlety. Potkat se s dětmi, které prožívají podobné věci a vidět, že se to dá zvládnout. Kromě klubu děti jezdí na letní tábor, pro mnohé z nich je to jediná letní akce, kterou zažijí. Také nabízíme pomoc pečujícím osobám o děti: poradenství, potravinovou pomoc, pomoc s vybavením dětí do školy, ale i s oblečením nebo obuví pro děti. Některým dětem pomáháme s učením a také pomáháme udržet vztah dítěte s rodičem ve vězení (pokud je to žádoucí).
Mohou obyvatelé Brna dětem pomoci?
Určitě! Možnost pomoci je široká. Od materiální pomoci (školní potřeby, oblečení, obuv…) přes finanční dary, které podpoří tuto práci až po možnost stát se dobrovolníkem a zapojit se prakticky. Momentálně také sháníme vhodné prostory pro Andělský klub, pro poradenství rodinám, kancelář a sklad.
Kde se o práci Mezinárodního vězeňského společenství můžeme dozvědět víc?
Na našich webových stránkách (mvs.cz), Facebooku (@MVSCR) nebo Instagramu (@prisonfellowshipcz). Přispět na naši činnost můžete na sbírkový účet 250 147 2785 / 2010.