V pátek 2. 12. 2022 proběhla v Brně mezinárodní vědecká konference s názvem Rodičovství za mřížemi, kterou organizovala Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity ve spolupráci s naší organizací. Jejím cílem bylo přispět odbornými poznatky do veřejné diskuse o životní situaci dětí odsouzených rodičů a představit první výsledky jedinečného výzkumu. Výzkum vzniká za podpory Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.
Zhruba 70 účastníků konference diskutovalo o závažné situaci této zranitelné skupiny dětí. Zazněly přednášky o alarmující situaci těchto dětí a první výsledky výzkumu zabývající se potřebami těchto dětí, posilování odolnosti dětí odsouzených rodičů, stejně jako byly prezentovány psychologické pohledy zabývající se dopady traumatu na dítě i na celou rodinu. Nedílnou součástí byla i svědectví těch, se kterými pracujeme v praxi a kteří na vlastní kůži zažívají dopady uvěznění rodiče na svůj život. Mezi účastníky konference byly v hojném počtu zástupci vězeňské služby, v čele s jejím generálním ředitelem Simonem Michailidisem. Dorazili také zástupci státní správy, samosprávy, zástupci probační a mediační služby, veřejného ochránce práv či další zainteresovaní odborníci a média.
„Už 12 let pracujeme s dětmi, kterým rodiče odešli do vězení a vidíme, jak moc to ovlivňuje jejich život. Bohužel k horšímu. Dochází ke zhoršení fyzického a psychického zdraví, nastávají problémy s chováním, ale třeba i k sebepoškozování,“ uvádí Žaneta Dvořáčková, vedoucí projektů pro děti a rodiny z MVS. Riziko, že takové děti skončí v dospělosti také ve vězení jako jejich rodiče je poměrně vysoké – pět až osminásobně vyšší. „Snažíme se jim pomáhat a pracovat s nimi v rámci našich klubů, brát je na kempy, máme projekty na podporu vztahů s vězněnými rodiči jako je třeba aktuální projekt Andělský strom, ale pracujeme i s pečujícími osobami,“ dodává Žaneta Dvořáčková.
Výzkum má pomoci nastavit efektivní pomoc
Kromě praktické pomoci se MVS snaží medializovat problematiku těchto dětí a přispívat k systémovým změnám. Velké úsilí vkládá do výzkumného projektu Rodičovství za mřížemi, který je realizován ve spolupráci s Fakultou sociálních studií na Masarykově univerzitě a snaží se pomocí kvantitativního i kvalitativního šetření s odsouzenými rodiči, pečujícími osobami i samotnými dětmi pochopit, jak odchod rodiče do vězení ovlivní jejich život a prospívání. Díky výsledkům se bude moci nastavit efektivní pomoc – například vhodná metodika pro sociální pracovníky, školení či příručky pro rodiče nebo didaktické pomůcky. Konečné výsledky výzkumu by měly být v průběhu příštího roku. „Výzkumná data projektu Rodičovství za mřížemi nám odkrývají a vykreslují smutný obraz situaci dětí vězněných rodičů. Obtížnost jejich situace je umocněna nedostatkem odborné pozornosti a systematické podpory v jejich náročné životní situaci,“ dodává výzkumnice z Masarykovy univerzity v Brně Jitka Navrátilová. Aktuálně se dětem, které mají rodiče ve výkonu trestu, nikdo ze strany státu systematicky nevěnuje. Tematikou dětí odsouzených rodičů se v letošním roce začala zabývat například pracovní skupina, která vznikla při Úřadu vlády ČR.
„Také díky výzkumu se dětem vězňů začíná dostávat více pozornosti odborníků, kteří mohou něco prakticky udělat pro změny jejich životů. Věříme, že výzkum přispěje ke konkrétním změnám a my máme naději na lepší budoucnost těchto dětí, které za svůj osud nemohou,“ ukončuje Žaneta Dvořáčková
Záštitu nad konferencí Rodičovství za mřížemi převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a také náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jiří Nantl, LL.M. Konference se uskutečnila v zahraniční spolupráci s The Catholic University of America.
sepsala Jitka Vrbová