Třetina vězňů je na hraně. A můžeme je zachránit, říká terapeut, který se účastní setkávání pachatelů a obětí trestných činů.
Co se stane, když pachatel trestného činu, momentálně ve výkonu trestu, pohlédne oběti do očí? Oběma stranám to prý může život změnit k lepšímu. Alespoň to v rozhovoru s Janem Pokorným říká Josef Hrubý, vychovatel-terapeut ve věznici Vinařice.
Setkávání vězňů a obětí zprostředkovává neziskový projekt Building Bridges. Ten má, jak Josef Hrubý zdůrazňuje, jediný cíl: stavět mosty mezi oběťmi a pachateli trestných činů. „Primárně má pomáhat obětem, máme ho ale vymyšlený tak, aby pomohl i odsouzeným. Každý pozná druhou stranu v lepším světle,“ vysvětluje.
Ovšem nelekejte se. Nikdy prý nejde o setkání konkrétního pachatele a jeho konkrétní oběti. Vždy jde o lidi, kteří přicházejí z nesouvisejících případů. „Na straně oběti pak může dojít k určitému uzdravení. Když se staneme obětí trestného činu, mnohdy nás napadá: ‚Proč zrovna my? Proč nám to udělal? Čím jsme si to zasloužili?‘ A zůstávají v nich obavy, že se něco podobného stane znovu.“
Celý rozhovor k přečtení a poslechu: https://radiozurnal.rozhlas.cz/tretina-veznu-je-na-hrane-a-muzeme-je-zachranit-rika-terapeut-ktery-se-ucastni-7755709