Na podzim roku 2020 jsme oslovili Mgr. Petra Hladíka, prvního náměstka primátorky města Brna, s prosbou o podporu projektu Andělský strom a setkali jsme se s neuvěřitelně přívětivým přístupem. Přečtěte si rozhovor o tom, proč pan Hladík vnímá potřebu věnovat se dětem odsouzených rodičů, proč se město Brno rozhodlo Andělský strom podpořit, jaké byly reakce na uspořádanou sbírku a jak pan náměstek vnímá naši další pomoc, především propuštěným lidem.
V loňském roce jste podpořil projekt pomoci sekundárním obětem trestných činů, konkrétně dětem, které mají mámu nebo tátu ve vězení. Toto téma není pro mnoho lidí právě přitažlivé a na děti vězňů se často zapomíná, ačkoli je jich u nás cca 40 000 ročně. Proto se jim říká „zapomenuté děti“. Čím Vás tato problematika dětí odsouzených zaujala?
Já to beru tak, že i když je tu člověk, který spáchal trestný čin a je za to po právu odsouzený, je to často také rodič, který má děti. Ani odsouzeným a ani nám, jako společnosti, nemůže být jedno, co tyto děti prožívají, jak jsou vychovávány, k čemu jsou vedeny nebo v jakých životních podmínkách žijí. Andělský strom mi přijde jako velice dobrá iniciativa – dítě, které má někoho z rodičů ve vězení, dostane dárek s osobním dopisem od svého rodiče. To se může pozitivně a hluboce zapsat do duše dítěte. Proto si myslím, že je to super aktivita.
Magistrát Města Brna se rozhodl podpořit projekt Andělský strom a uspořádat sbírku vánočních dárků pro děti odsouzených rodičů. Jaký byl ohlas na tento projekt z řad zaměstnanců a ze strany veřejnosti?
Ohlas byl moc hezký. Dárců se sešlo poměrně hodně – někteří zakoupili dárek a přinesli ho na Dominikánské náměstí, jiní příspěli přímo na účet. Nesetkal jsem se s žádnou negativní reakcí, spíše s pochopením. Spousta lidí řekla, že si až do této doby vůbec neuvědomovala, že zde takový problém je, a že děti odsouzených rodičů to nemají vůbec lehké. Je sice logické, že odsouzení mají děti, ale nikdo to nezmiňuje. V médiích se o tom moc nemluví, protože to není sexy téma. A o čem se nemluví, tak automaticky ze svých hlav vytěsňujeme.
Naše organizace pomáhá nejen dětem a rodinám, ale také přímým obětem trestných činů, vězňům a propuštěným. V čem je podle Vás tato pomoc důležitá a jak může pomoci i městu Brnu?
Z pohledu města vnímám to, že je především důležité podpořit odsouzené po návratu z vězení, aby se mohli zapojit zpátky do společnosti. Po výkonu trestu je pro člověka nesmírně složité najít si bydlení a zaměstnání, nevrátit se k trestné činnosti, neskončit opět na drogách, nebo nezačít znovu krást. I proto máme v Brně několik pilotních projektů a několik neziskových organizací, které se tomuto tématu věnují.
Stejně jako propuštěným je třeba pomáhat i dětem, které vystupují z dětských domovů. Je zde i jistá provázanost. Pokud je uvězněn rodič dítěte a jeho druhý rodič nebo širší rodina se o něj nemohou postarat, dítě je umístěno do dětského domova. Nejzásadnější je pak ten okamžik, kdy děti z dětských domovů odcházejí. Naším cílem je, aby děti tzv. “naskočily”, aby měly kde bydlet, sehnaly práci, a aby měly zdravé sociální vztahy a vazby. V tomto si jsou výstupy z kolektivních zařízení, až už se jedná o vězení nebo o dětské domovy, podobné a je na naší společnosti, aby těmto lidem podala pomocnou ruku.
Pane náměstku, jsme velice vděční za Váš upřímný zájem o děti odsouzených rodičů, za Vaši podporu a za přístup města Brna k lidem zasaženým zločinem. Přejeme Vám mnoho pracovních úspěchů a rodinnou pohodu, a těšíme se na další spolupráci!
sepsala Bláža Kotrsová