Každoročně se 22. února připomíná Evropský den obětí trestných činů. K této příležitosti jsme uspořádali akci s názvem „Akt omluvy“. Smyslem bylo vyjádření lítosti nad trestnými činy, které se staly. Celkem 15 odsouzených mužů z objektu tzv. Otevřené věznice v Jiřicích se potkalo v kruhu se svíčkou v ruce a uctilo připomínku utrpení obětí.
„Promiň, lituji toho, mrzí mě to,“ taková a další omluvná slova pronášelo 15 odsouzených mužů se svíčkou v ruce v areálu tzv. Otevřené věznice Jiřice. Symbolicky se tak uvěznění muži omluvili svým obětem, kterým ublížili svou trestnou činností, včetně svých rodin. Akci, která nemá v ČR obdoby, uspořádalo MVS v pondělí 19. 2. ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR a Věznicí Jiřice.
Odsouzení se nejdříve sešli k diskusi nad tématem „moje oběť“ a hovořili o svých pocitech a také o tom, co podle nich potřebuje oběť, nebo jaká traumata prožívá, i když se na první pohled může jednat o banální čin. Ředitelka MVS Gabriela Kabátová zmínila stereotypní pohled na odsouzené (izolace daleko od společnosti, nemít s nimi nic společného), ale také stereotypní pohled na oběti (mohou si za to trochu samy). Cestou k narovnání vztahů má být komunikace, omluva, empatie, náhrada škod. Jako východisko se nabízí restorativní justice, kterou v českých věznicích využívá MVS v rámci projektu Building Bridges – setkání pachatelů a obětí trestných činů nesouvisejících případů. Restorativní justice klade na první místo potřeby obětí trestných činů.
Na závěr setkání se skupina odsouzených mužů odebrala ven, kde v kruhu se svíčkou v ruce uctila minutou ticha připomínku utrpení obětí. Na závěr měli muži možnost pronést závěrečné slovo směrem ke své oběti. Šlo o slova omluvy a lítosti.
„Smyslem Aktu omluvy bylo vyjádření lítosti nad trestnými činy, které se staly. Skupina odsouzených symbolicky zastupovala všechny vězně v ČR, kteří upřímně litují, že druhému ublížili a způsobili bolest. Setkání se svíčkami v ruce bylo velmi emotivní a musím za sebe říci, že za 14 let svého působení v organizaci jsem nic tak hlubokého neprožila. I na tvářích odsouzených bylo vidět, že je setkání zasáhlo.“
Gabriela Kabátová, ředitelka MVS
Setkání se zúčastnil také generální ředitel VS ČR Simon Michailidis a ředitel Věznice Jiřice Zdeněk Herman.
„Ve vězeňství se pohybuji 30 let a ze zkušenosti vím, že za trestnou činností je vždy nějaký příběh bolesti a nepochopení. My všichni jsme v našich životech denně konfrontováni s tím, jak se k druhým chovat. Na prvním místě by však měl být vždy zájem o druhého člověka. Já sám jsem měl divoké dospívání a mohl jsem být klidně dnes na druhé straně mříží. Jsem rád za tuto akci, která pomůže uvědomit si, kolik trápení jeden trestný čin způsobil nejen přímým obětem, ale i rodinám.“
Simon Michailidis, generální ředitel Vězeňské služby ČR.
Evropský den obětí trestných činů připadající každoročně na 22. února odkazuje na podpis Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990, v níž britská vláda jako první v Evropě poprvé formulovala práva obětí a povinnosti státních orgánů vůči nim. Tento den má pomoci zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětem a jejich blízkým.
Autor: Jitka Vrbová