Byli jsme součástí mezinárodní konference PF Europe and central Asia forum. Setkání, které organizovalo Prison Fellowship International, mělo za cíl představit zajímavé projekty ve vězeňství z oblasti Evropy a Střední Asie a navzájem se motivovat a inspirovat. Do Španělska, kde se akce konala, jsme vyslali dva zástupce, kteří prezentovali naše projekty pro děti a rodiny vězňů. Zaujali natolik, že se některé země od nás chtějí učit.
Ve dnech 30. 1. až 3. 2. 2023 se ve Španělsku konala mezinárodní akce PF Europe and central Asia forum. Na ní se sešly zástupci 26 zemí regionu Evropy a Střední Asie, které zaštituje Prison Fellowship International. Nechybělo ani Mezinárodní vězeňské společenství, které vyslalo dva zástupce – Žanetu Dvořáčkovou, zástupkyni ředitelky a vedoucí projektů pro rodiny a děti a P. Františka Marka Míčka O.Praem, zástupce ředitelky a hlavního koordinátora projektu Vězňova cesta.
Na fóru se sjeli lidé z různých zemí a kultur, které spojuje služba vězňům a jejich rodinám. Tématem byla restorativní justice v praxi a sdílení dobré praxe. Za Českou republiku jsme prezentovali systém pomoci dětem vězňů, který jsme v průběhu let vytvořili.
„V prezentaci jsem popisovala naše začátky Andělského stromu, což je jeden z našich nejstarších projektů a pak samozřejmě i další projekty jako je Den s dítětem, Andělský kemp, Andělský klub a Dream Academy. Všechny tyto projekty mají za cíl vidět na prvním místě především dítě, které nazýváme sekundární obětí a také jeho potřeby včetně té být v kontaktu s vězněným rodičem,“ popsala Žaneta Dvořáčková. V prezentaci pak neopomenula zmínit aktuální výzkum Rodičovství za mřížemi, na kterém se MVS podílí s brněnskou Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Výzkum vzniká za podpory Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.
„V prezentaci jsem povzbuzovala ostatní země, aby se přidaly ke službě dětem vězňů a přidala pár praktických kroků jak začít. Účastníci oceňovali naši práci a také s jakou vášní to děláme. Některé země se od nás budou chtít učit, protože jsme jediní v Evropě, alespoň v rámci Prison Fellowship International, kdo poskytuje systematickou a komplexní pomoc dětem vězňů,“ dodala Žaneta Dvořáčková.
CO JE PRISON FELLOWSHIP INTERNATIONAL (PFI) ?
Jde o největší světovou křesťanskou dobrovolnickou organizací v oblasti vězeňství, jejíž kořeny sahají do roku 1976. Aktuálně pracuje ve 118 zemích světa. PFI má poradní status při OSN a spolupracuje s řadou významných organizací. Mezinárodní vězeňské společenství je součástí této organizace od roku 2011.
Sepsala: Jitka Vrbová