V prosinci proběhla na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odborná konference Rodičovství za mřížemi, která zveřejnila první výsledky tříletého výzkumu. S výsledky se přijeli seznámit především ti, kteří s dětmi vězněných rodičů pracují – sociální pracovníci. Na konferenci ale nechyběli také hosté z Vězeňské služby ČR.
Výsledky výzkumu Rodičovství za mřížemi podle výzkumnice Jitky Navrátilové ukázaly, že věznění rodiče velmi závažným způsobem dopadá právě na děti. „Ukázalo se, že věznění rodiče vytváří u dětí podmínky pro nepříznivou životní trajektorii, která ovlivňuje život dítěte nejen v přítomnosti, ale je riziková i pro jeho budoucí život,“ popisuje Jitka Navrátilová, která vedla společně s mnoha dobrovolníky hloubkové kvalitativní rozhovory s dětmi, které mají zkušenost s uvězněním rodiče.
Výzkum Rodičovství za mřížemi iniciovalo právě Mezinárodní vězeňské společenství, které s dětmi dlouhodobě pracuje. “Znali jsme životní situaci tisíců rodin a dětí a věděli jsme, že je nutné, aby se o jejich situaci dozvěděla odborná i laická veřejnost a zasadila se o změny, které přinesou dětem lepší budoucnost. Výzkumný projekt “Rodičovství za mřížemi” přináší ověřená data o životě dětí, vhledy do jejich každodenní reality i dopadů na jejich budoucnost,” dodává Žaneta Dvořáčková, vedoucí projektů pro rodiny a děti z MVS. Podle ní výzkumné závěry potvrzují zkušenost a otevírají cestu ke změnám a k větší podpoře těchto dětí.
Praktická pomoc a výukové materiály
S těmito dětmi pracují po uvěznění rodiče právě sociální pracovníci, na které byla zaměřena konference Rodičovství za mřížemi pořádaná v prosinci v Brně. Na konferenci ale nechyběli hosté také z Vězeňské služby ČR. „Konferenci hodnotím jako významný úspěch. Byla záměrně strukturována tak, aby sociální pracovníci z OSPOD mohli získat podrobnější informace o tom, jak jsou ve vězeňském prostředí vytvořeny podmínky pro kontakt dítěte s uvězněným rodičem. Byly zde také probírány možnosti kontaktu uvězněného rodiče s dítětem, stejně tak bylo diskutováno, s kým se mohou pracovníci OSPOD spojit, pokud potřebují komunikovat s odsouzeným rodičem. Konference přinesla mnoho příležitostí pro zodpovězení otázek, které měli pracovníci OSPOD vůči vězeňské službě,“ uvádí Jitka Navrátilová. Pro některé zúčastněné z řad sociálních pracovníků šlo vůbec o první informaci o podobných programech ve věznici.
Mezinárodní vězeňské společenství na konferenci vystoupilo s příspěvkem Rodičem z vězení, jehož obsahem bylo, co prožívá rodič za mřížemi a co by situaci ve vztahu k dětem pomohlo zlepšit.
Významným výstupem z konference bylo předání výukových a didaktických materiálů účastníkům. Jednalo se především o praktickou příručku „Krizové situace spojené s uvězněním rodiče očima dítěte“, která zveřejňuje nejen nové poznatky o tom, kdo jsou děti odsouzených rodičů, ale pomocí praktických ukázek uvádí, co tyto děti potřebují a jakým způsobem je možné s nimi pracovat. Pro lepší práci s dětmi odsouzených rodičů byla vytvořena didaktická pomůcka „Obrázkové karty“, které mají pomoci sociálním pracovníkům posoudit, ve kterých oblastech života děti po odchodu do věznice strádají. “Věříme, že tyto nástroje budou mít pozitivní dopad na práci s těmito dětmi a jejich rodinami,“ uzavírá Jitka Navrátilová.
Mezi další plánované kroky patří vzdělávání sociálních pracovníků, nebo rozvíjení tématu v rámci pracovní skupiny při Úřadu vlády ČR ze strany zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové i s pracovníky ministerstev (MPSV, MŠMT).
Výzkum Rodičovství za mřížemi vznikl díky podpoře Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.
Autor: Jitka Vrbová