S projektem Building Bridges jsme se dostali mezi 34 projektů, které postoupily do finále mezinárodní ceny SozialMarie. Je to cena pro inovace v sociální oblasti, která se udílí v Rakousku od roku 2005. Vítězných 15 projektů bude vyhlášeno 1. května.
Do letošního ročníku SozialMarie bylo přihlášeno celkem 275 projektů z Česka, Chorvatska, Maďarska, Rakouska, Slovenska i Slovinska. Všechny přihlášené projekty hodnotila mezinárodní porota a vybrala 34 finalistů. Z ČR jsou ve finále 3 projekty a z toho jeden za Mezinárodní vězeňské společenství. „Už to, že jsme postoupili do užšího výběru, je pro nás obrovský úspěch. I tímto způsobem se naše projekty dostanou do většího povědomí a třeba inspirujeme další země,“ uvádí ředitelka MVS Gabriela Kabátová. Projekt Building Bridges organizuje MVS v českých věznicích od roku 2015 a v restorativním dialogu se potkávají skupiny obětí a pachatelů z nesouvisejících případů. Tyto dialogy mají ozdravné účinky na psychiku obou skupin. Také v minulém roce MVS zaznamenala v této soutěži úspěch a to s konceptem Zapomenuté děti, který zahrnuje projekty na pomoc dětem vězněných rodičů. Projekt byl oceněn čtvrtým místem a odměnou 2 000 euro.
Mezi hlavní hodnotící kritéria SozialMarie patří nejen nový přístup k řešení sociálních problémů, ale také rozsah pokrytí a zapojení různých cílových skupin, efektivita realizace projektu a jeho role jako vzoru pro ostatní. SozialMarie oceňuje úspěšně realizované projekty a představuje vysoké renomé. Hlavním cílem SozialMarie je podpora a rozšiřování povědomí o výjimečných projektech, které jsou zdrojem a inspirací. Dalším cílem je také otevřít diskuzi o sociálních inovacích.
Kdo vyhraje cenu SozialMarie 2022 se rozhodne 1. května. Stejně jako v loňském roce bude vyhlašování probíhat živě online ve vídeňském sídle rakouského rozhlasu ORF. Konečných 15 projektů získá finanční odměnu. První tři finanční odměny mají hodnotu 15 000, 10 000 a 5 000 euro, dalších 12 cen je ve výši po 2 000 euro.
Zřizovatelkou této ceny je soukromá nadace Unruhe (Neklid), která byla založena Wandou Moser-Heindlovou a jejím manželem Friedrichem Moserem v roce 2000.
sepsala Jitka Vrbová