Také o prázdninách se věnujeme dospívajícím dívkám v Dream Academy. Nejen, že jsou s nimi jejich mentorky v pravidelném kontaktu a řeší aktuální záležitosti, ale nechybělo ani pravidelné setkání se zajímavým hostem. To červencové se událo pod taktovkou režisérky a scénáristky Miry Fornay, která letos získala ocenění za svůj film Mimi na festivale Berlinale. Děvčata se tak mohla dozvědět více o natáčení filmů, ale samy si mohly natáčení vyzkoušet.
Letní setkání s režisérkou proběhlo ve sdíleném ateliéru, kde tvoří společně s ostatními umělci. „Už to bylo pro dívky zajímavé, protože se mohly podívat, jak vypadá tvůrčí práce malířky, nebo jak se vyřezávají loutky. Na začátku setkání proběhlo pravidelné kolečko o tom, jak se kdo má a pak jsme oslavily narozeniny jedné dívky. V kolečku se Mira s dívkami seznámila a zjistila, co rády dělají ve volném čase a co je baví,“ vypráví Klára Staňková, koordinátorka Dream Academy.
Slovenská režisérka a scénaristka pak děvčatům vyprávěla o svém povolání a o své cestě k filmu a vysvětlila co je autorský film, jak probíhá tvorba celého filmu, natáčení nebo kolik takový film stojí. Krátce popovídala také o svém novém filmu pro děti s názvem Mimi, který letos získal ocenění Grand prix za nejlepší film v kategorii Generation Kplus pro děti a mládež na festivale v Berlinale. „Děvčata si mohla prohlédnout její skicák, do kterého si zakresluje podrobně každou scénu ze svých filmů, což pak slouží jako podklad pro režiséra. Po krátkém povídání se dívek ptala, jaké jsou jejich oblíbené seriály a filmy a co je na nich baví. Holky nejčastěji zmiňovaly turecké romantické seriály, protože jsou podle nich dramatické, akční i romantické. Jednu takovou scénu si potom mohly zkusit samy natočit. Nejdřív jsme ve skupině vymysleli, o čem ta scéna bude a jaký bude mít průběh, pak jsme si rozdělily role – někdo byl režisér, někdo klapka, někdo herečka a někdo kameraman. Mira nám potom ukazovala, jak taková práce na „place“ vypadá a jaké poznámky dává režisér herečkám,“ doplňuje Klára.
Jedna z dívek se také díky této zkušenosti utvrdila v tom, že by se chtěla herectví věnovat v budoucnu. Po hraní si ještě dívky vyrobily motivační kartičky, které jim pomáhají se orientovat v emocích a pocitech.
Autor: Jitka Vrbová