Postavení pachatele trestného činu v trestním řízení dnes poměrně jasně definují příslušné právní předpisy. Postupně se zlepšuje i pozice obětí trestné činnosti, neboť dochází k rozšiřování katalogu nástrojů jejich ochrany či uplatnění jejich práv.
Sekundární negativní dopady trestného činu typicky např. na rodinu odsouzeného člověka však pořád ještě zůstávají trochu stranou pozornosti zákonodárce. Přitom může mít udržení či prohloubení kontaktu s rodinou zásadní význam pro nápravu odsouzeného. Na straně druhé mohou kvalitní vztahy v rodině významně pozitivně ovlivnit vyrůstající děti odsouzených, a přispět třeba i k tomu, aby v rodině nevyklíčila další generace, která se bude potýkat se životem ve vězení. Při vědomí těchto souvislostí se domnívám, že právě „andělské“ projekty Mezinárodního vězeňského společenství (Andělský strom, Andělský kemp a Den s dítětem) zasluhují širokou podporu. Jsou totiž zaměřené na rozvíjení těch nejbližších vztahů a mohou vnášet opravdu „nebeské“ záblesky do života jak těch, kteří nesou odpovědnost, za to, co spáchali, tak jejich rodinných příslušníků.
Za stejně důležité považuji rozšiřování restorativních prvků, k němuž v naší justici dochází díky projektu Building Bridges. Prokazuje ohromující výsledky jak v životě odsouzených, tak obětí trestné činnosti. Uvedené projekty dle mého nejen naplňují Ježíšovu výzvu z Mt 25:36, ale vnímám je jako vskutku kristovskou cestu pro uzdravení těch, které zasáhl jakýmkoli způsobem konkrétní trestný čin. Přesahují tedy vysoce možnosti, které mám k dispozici jako trestní soudce. Z těchto důvodů jsem rád, že se spolek Křesťanští právníci může alespoň podporou těchto projektů podílet na tomto bohulibém díle.
sepsal Mgr. Ondřej Kubů, soudce Okresního soudu v Táboře a předseda spolku Křesťanští právníci, z. s.