Jak lze světu kolem nás říci, co děti cítí, když jim vězení vezme mámu nebo tátu? Třeba písní. Ta s názvem Srdce za zdí vznikla na základě textů od dětí vězněných rodičů. Píseň se tak stala pravdivým vzkazem dětí dětem se stejnou zkušeností. Odhadem je u nás každý rok 30 – 40 tisíc dětí, které mají mámu nebo tátu ve vězení. Na dětech tato zkušenost zanechává nesmazatelné stopy.
Prostě to dám! Tak zní hlavní motiv písně, která vznikla díky hudebníku Ondřeji Škochovi a kapele Napořád. Ondřej je zároveň ambasadorem Mezinárodního vězeňského společenství a pomáhá s propagací tématu vězeňství. „Od momentu, kdy jsem se stal ambasadorem MVS, jsem přemýšlel, jak se zapojit nad rámec občasných návštěv ve věznicích s kytarou, aby to dávalo smysl. Z témat, kterým se MVS věnuje, je mi nejbližší problematika dětí uvězněných rodičů. A to také proto, že s dětmi pracuji jako pedagog a sám jsem táta dvou dětí. Píseň Srdce za zdí potřebovala svůj čas k uzrání. Chtěl jsem, aby písnička byla především autentická. Klíčem k ní se staly texty samotných dětí,“ říká Ondřej Škoch.
…TENHLE TEN BOJ
UČÍ MĚ ŽÍT
VÍRU NADĚJI LÁSKU
TU BYCH CHTĚL MÍT
KAŽDEJ SE LITUJE
MĚ SE CHCE TAKY
CHCE SE MI ZA MÁMOU
CHCE SE MI ZPÁTKY
PROSTĚ TO DÁM …
Úryvek textu písničky Srdce za zdí
Dětské hlasy se pak staly také součástí písně. Jeden klučičí hlas je zároveň autor hlavního textu. Píseň se dočkala studiové nahrávky a aktuálně je píseň možné slyšet na YouTube nebo Spotify. Premiéra písně Srdce za zdí zazněla na koncertu Pět tváří zdi v Senátu Parlamentu ČR dne 18. 10., kde vystoupily naživo i děti. V dohledné době by měl vzniknout k písni také videoklip.
Autor: Jitka Vrbová