Naši práci jsme prezentovali v rámci konference COPE (Children of Prisoners Europe), která proběhla v Portugalsku ve dnech 2. – 4. června. Na mezinárodní konferenci jsme mohli přiblížit projekty MVS zaměřené na děti, ale také navázat kontakty s dalšími organizacemi a případnými dárci.
„Byla to jedinečná možnost nejen ukázat, co všechno děláme pro děti vězněných rodičů, ale také porovnat aktivity s ostatními evropskými organizacemi. Mám obrovskou radost, že mohu s klidným srdcem prohlásit, že kvalita naší práce je skutečně na vysoké úrovni a může se bez problémů srovnávat se zahraničím,“ popisuje Žaneta Dvořáčková, která spolu s Kristýnou Vozdeckou na konferenci MVS zastupovaly. „Další zajímavost, na kterou bych ráda upozornila je fakt, že žádná organizace nemá tak komplexní program jako my. Většinou se zaměřují jen na děti a rodiny vězňů, nebo jen na vězně či propuštěné. Naše projekty pokrývají všechny, kterých se dotkl zločin. To je skutečně unikátní,“ doplňuje Žaneta Dvořáčková. Právě tento fakt umožňuje MVS reagovat na konkrétní požadavky a pomoc směřovat přesně tam, kde je potřeba. Na konferenci byl představen také první český výzkum s názvem Rodičovství za mřížemi, na kterém MVS spolupracuje s Masarykovou univerzitou v Brně, a který probíhá za finanční podpory Technologické agentury ČR.
„Při rozhovorech jsem si znovu uvědomila, jak požehnané MVS je. Všechny organizace v celé Evropě mají podobné problémy, na které naráží a ztěžují jim práci. I my je máme. Ale díky Bohu, kterým se chceme v naší práci nechat vést, máme něco, co ostatní nemají – jistotu a naději, že ať nás čeká cokoliv, Bůh je s námi. A je-li Bůh s námi, pak se není čeho bát,“ uzavírá Žaneta Dvořáčková.
Children of Prisoners Europe (COPE) je celoevropská síť pracující s dětmi s uvězněnými rodiči a jejich jménem a sdružuje organizace, které pracují s dětmi odsouzených rodičů v Evropě a MVS je jejím členem. Organizace byla založená v roce 2000 a cílem je podpora inovativních pohledů a postupů, které povedou k tomu, že práva dětí s uvězněnými rodiči budou plně respektována a že budou přijata opatření k zajištění jejich pohody a zdravého vývoje. COPE je členská organizace složená z nevládních organizací, jednotlivců a dalších zainteresovaných stran v celé Evropě i mimo ni, propojená týmem zaměstnanců sídlícím v Paříži.
Výzkum Rodičovství za mřížemi vzniká se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA a projektu č. TL03000199.
sepsala Jitka Vrbová