Mezinárodní vězeňské společenství bylo 2 roky součástí Restorativní platformy, která měla za cíl zmapovat současnou situaci uplatňování restorativní justice v ČR a navrhnout možnosti pro další rozvoj. Vyvrcholením činnosti této aktivity se stala 22. března konference Česko restorativně: Společně od teorie k praxi.
V rámci konference proběhla panelová diskuse o budoucnosti restorativní justice. Hlavními tématy byly Standardizace vzdělávání a podpory profesionálů k RJ, Legislativní ukotvení základní zásady o restorativní justici a Podpora restorativní justice mezi profesionály a veřejností. Mezi řečníky byla také ředitelka MVS Gabriela Kabátová. Právě MVS restorativní principy využívá úspěšně v praxi, a to především v projektu Building Bridges (setkávání obětí a pachatelů nesouvisejících případů uvnitř věznice).
V rámci konference došlo také na křest publikace Příručka pro českou restorativní praxi, která je hlavním výstupem projektu. V ní zaznívají praktické rady pro jednotlivé profese z oblasti justice – policista, advokát, probační úřadník, soudce, pracovník vězeňské služby apod.
Restorativní justice je koncept, který pohlíží odlišně na trestný čin a trestní řízení, než je zavedený standard. Bere v potaz všechny účastníky trestního řízení – oběť trestného činu, pachatele i celou společnost. Základem je pochopení toho, že trestný čin není jen porušením zákona, ale především konfliktem mezi lidmi a právě zájmy lidí (účastníků trestního řízení) mají stát v popředí. Restorativní justice má kromě jiného nabízet cesty k pochopení trestného činu i obnově narušených vztahů nebo nápravě způsobené újmy. Základy restorativní justice sahají do 80. let minulého století.
Příručka pro českou restorativní praxi je k dispozici ZDE.
Zdroj foto: IRJ
Autor: Jitka Vrbová