Co trápí rodiny a děti vězňů a jak udržet rodinné vztahy narušené trestem? O tématu se diskutovalo v pondělí 2. prosince v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR u Kulatého stolu, který Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. uspořádalo. Akce se uskutečnila pod záštitou poslankyně Evy Decroix. Cílem debaty bylo otevřít problematiku rodin a dětí, které poznamená odchod člena rodiny do výkonu trestu. Slovo kromě odborníků dostaly právě rodiny a děti s touto zkušeností. Po diskusi následovala vánoční besídka pro více než 60 dětí vězněných rodičů.
„Děti jsou potrestané víc než jejich věznění rodiče, má to ohromný vliv na jejich psychiku. Vzala jsem si do péče vnučky, protože dcera šla do vězení. Jedna z vnuček bere antidepresiva. Své mámě nikdy neodpustí, že od nich odešla. Abych se mohla starat o vnučky, musela jsem se vzdát práce, odešel ode mě partner. Na první peníze od státu jsem čekala 4 měsíce a mezitím jsem přišla o byt. Nechci ale, aby šly děti do dětského domova, postarám se o ně.“
babička, která vychovává 4 vnučky
Trest odnětí svobody zásadně ovlivňuje rodiny a děti, které zůstanou na reálný život na svobodě samy. O těchto zkušenostech ve Sněmovně promluvila nejen babička, která vychovává své vnučky, ale i další maminka, která se stará o dvě děti. Pohled rodiče z druhé strany mříže pak nabídli dva odsouzení tátové. Ti byli přítomní na zářijové akci Hra s mámou a tátou ve Věznici Jiřice. Tento projekt vznikl v Itálii a probíhá i v dalších evropských zemích díky organizaci Children of Prisoners Europe, podpoře UEFA Foundation a díky spolufinancování Evropské unie. Akce Hra s mámou a tátou umožnila rodinám strávit společně jeden den nad rámec běžných návštěv. Podobnou akci MVS organizuje již mnoho let ve věznicích pod názvem Den s dítětem. Právě tak se v mnoha projektech věnuje i rodinám a dětem vězněných rodičů.
„Trest odnětí svobody rozděluje rodiny a trhá vztahy, rodiny potápí ekonomicky i lidsky. Děti situace traumatizuje. Je zapotřebí hledat řešení tak, aby výkon trestu odnětí svobody nepřinášel další zkázu, ale měl smysl pro oběť, pro nápravu a byl zvládnutelný pro rodinu. To bude tématem dalších debat odborníků nejen z justice. Deprimující situace dětí, které nemohou za své rodiče, přitom nesou trest spolu s nimi, si zaslouží pozornost, intenzivní péči a zastání.“
Gabriela Kabátová, ředitelka MVS
K problematice se u Kulatého stolu vyjádřil náměstek ministra spravedlnosti Vilém Anzenbacher, generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis, výzkumnice Jitka Navrátilová z Masarykovy univerzity Brno, ředitelka právní sekce Kanceláře ochránce práv Jana Gregorová, ministerský rada MPSV Zdenka Smolíková a vedoucí oddělení rovného přístupu ke vzdělávání a ústavní výchovy MŠMT Martina Štěpánková Štýbrová.
„Je naší povinností toto téma nejen otevřít, ale hledat cesty, jak těmto dětem a jejich rodinám účinně pomoci. Spolupráce zákonodárců, institucí a potažmo celé společnosti, je v tomto směru naprosto klíčová.“
Eva Decroix, poslankyně
Mezi hosty nechyběli politici, zaměstnanci Vězeňské služby ČR, soudci, pracovníci v sociálních službách, neziskové organizace a další. Po diskusi u Kulatého stolu následovala vánoční besídka pro více než šedesátku dětí vězněných rodičů, které jsou zapojené v projektech MVS v Praze, Brně a České Lípě.
V rámci besídky MVS obdržela od LEGO Group velké srdce z kostek LEGO jako symbol podpory, solidarity a naděje. Srdce bude zdobit nové Dětské centrum MVS v Praze, které právě tato společnost podporuje.
Autor: Jitka Vrbová