Koncert Pět tváří zdi proběhl ve středu 16. října a byl plný skvělé hudby, ale i emotivních setkání a osobních svědectví. Mezi hosty byli zástupci Ministerstva spravedlnosti ČR, Vězeňské služby ČR, neziskových organizací a také zaměstnanci a dobrovolníci MVS, nebo děti vězněných rodičů. Dorazili také odsouzení z jiřické nebo rýnovické věznice a propuštěný klient a všichni sdíleli své životní příběhy. Celý večer se nesl ve znamení naděje a vděčnosti, že společně můžeme měnit svět k lepšímu.
Benefiční koncert ve Valdštejnském sále Senátu Parlamentu ČR patří k významné události, na které se sejdou lidé, jenž spojuje stejné téma – vězeňství. Na první pohled podivný název koncertu odkazuje k tomu, že zločin má mnoho tváří – tvář odsouzených, propuštěných, rodin vězňů, obětí trestných činů a tvář justice či dalších organizací pracující ve vězeňství. Před koncertem proběhlo tradiční modlitební setkání v salonku Zaháňský.
O skvělý hudební zážitek se postaral houslový virtuos Roman Patočka, který je zároveň ambasadorem MVS a má zkušenosti také s koncertováním ve věznicích. Spolu s ním vystupovala Silvie Ježková (klavír) a Milan Al-Ashhab (housle).
Úvodního slova se ujal náměstek člena vlády z Ministerstva spravedlnosti ČR Karel Dvořák a Jeroným Tejc, náměstek generálního ředitele pro zdravotnictví a správní činnosti Vězeňské služby ČR. Oba se shodli na tom, že oblast vězeňství potřebuje pomoc neziskových organizací. Přítomné pozdravila také Gabriela Kabátová, výkonná ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství, z.s., která shrnula aktivity a novinky neziskové organizace.
Vzácnou návštěvou byli zástupci mezinárodní organizace Prison Fellowship International (PFI) jejíž součástí je také MVS. Fungování organizace přiblížil generální ředitel Hugh Greathead a o projektu Vězňova cesta, kterým se MVS inspirovalo od PFI a v Česku ho velmi úspěšně vede, hovořil Max Brockmeyer, ředitel pro region Evropa a střední Asie. Až z Brazílie přicestoval Eduardo Oliviero, který je zodpovědný za implementaci vězeňského systému APAC v Evropě. Tento systém, který vznikl před více než 50 lety právě v Brazílii, připravuje MVS zavést také v ČR.
Setkání nemocné dívky s odsouzeným mužem
Velmi dojemné bylo svědectví pěti odsouzených mužů z Otevřené části Věznice Jiřice, kteří hovořili o spolupráci s MVS. Někdo díky našemu projektu mohl vidět po mnoha letech svoji rodinu nebo bratra, který si také odpykává trest odnětí svobody, a pro někoho znamená pravidelné setkávání s našimi dobrovolníky pocit, že se o něj někdo zajímá a že je stále člověkem.
O své životní cestě za mřížemi i na svobodě vyprávěl také propuštěný muž, pro kterého je velkou motivací společenství lidí kolem něj. Svůj životní příběh přišel do prostor Senátu přiblížit také odsouzený, který ve Věznici Rýnovice utvořil modlitební skupinku. V jejím rámci se také modlili za nemocnou dívku, pro kterou pak skupina vězňů vytvořila dárek jako vzkaz podpory. Dívka, která se léčí z leukémie a je již po transplantaci kostní dřeně, byla na koncertu také přítomná. A tak se tito dva potkali naživo úplně poprvé.
Na závěr koncertu poděkovala Gabriela Kabátová všem zaměstnancům a dobrovolníkům MVS a pozvala je na pódium. Cílem koncertu je nejen setkání s inspirativními lidmi, ale také přinést příběhy z praxe, které všechny povzbudí.
Koncert v letošním roce podpořila nadace Divoké husy, která všechny dary až do výše 60 tisíc zdvojnásobí. Vybrané finance poslouží na projekty obětem trestných činů a na děti vězněných rodičů.
Autor: Jitka Vrbová